Mikulov.cz
Registrovat FAQ Seznam uživatelů Kalendář Vyhledat Dnešní příspěvky Označit témata jako přečtená
Starý 07.12.2009, 15:05
Ladislav Lipnička

Defaultní Rada Města - Snížení nájemného

Vážení radní Města Mikulova.

Je doba ekonomické krize a špatně(po finanční stránce) se nevede pouze firmám a občanům, ale taky obcím, což je bezesporu i případ našeho města. Tím více mě zaráží, že Rada Města nejprvě zvýšila nájemné a pak jej plošně (pomocí slevy opět snížila). To je na tom městská pokladna tak dobře?
Ve Zpravodaji č. 20 (18.11.2009) jsem si se zájmem přečetl článek "Reakce na žádost občanů o snížení navýšeného nájemného", ve kterém pan starosta Košťial vysvětluje důvody, proč byla pro rok 2010 přiznána plošná sleva na nájemném 30%. Proto bych chtěl položit několik otázek, na které jsem z tohoto článku nedostal uspokojivou informaci.
1. O kolik se slevou na nájemném zkrátí příjmy městské pokladny a kolik by šlo z této částky postavit například měnších bytů, které by si mohli dovolit užívat i ti sociálně slabší?
2. Zabývala se v diskuzi Rada vlastně tím, kolik lidí opravdu potřebuje slevu na nájemném protože by ho jinak nemohli platit?
3. Dostanou i soukromí vlastníci bytů a domů podobný příspěvek na bydlení od Města - třeba když nebudou moct splácet hypotéku, nebo energie?
4. Kolik zastupitelů města v současné době bydlí v městském bytě za tuto sníženou cenu?

S pozdravem

Ladislav Lipnička - občan
Odpovědět s citací
Starý 09.12.2009, 17:35
Neregistrovaný(á)

Defaultní Re: Rada Města - Snížení nájemného

Co rýpeš do chudých ? ¨Nás bizase zajímalo kolik peněz stála ta obrazofka na KINĚ ??
Přoč místo toho raděj nepřidaly na socialmnich davkach ?? Zametame vam furt Mikulov aby byl krasny za par love.
Stejne to obazofku negdo brzi ukradne a proda do rakuska.

D
Odpovědět s citací
Starý 14.12.2009, 11:13
Neregistrovaný(á)

Vážený pane Lipničko,
ačkoliv je Váš dotaz směřován Radě města, cítím povinnost se k němu vyjádřit, protože jsem toto téma otevřel na jednání Zastupitelstva města, které se konalo ve středu 9. prosince.
V rámci deregulace nájemného v České republice mohou vlastníci bytů zvyšovat nájmy postupně, aby se nájemníkům nezvýšily náklady na bydlení skokově. Každý majitel bytů s regulovaným nájmem si zvolil své tempo růstu. Tento rok je poslední, kdy je možné v rámci této zákonné deregulace nájmy zvyšovat. Aby se využilo horní meze pro zvýšení nájmu, muselo se v Mikulově zvýšit nájemné o celých 70% na přibližně 47 Kč za metr čtvereční měsíčně. Jak sám píšete, žijeme v době, kdy lidé přicházejí o práci a každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy není schopen splácet své závazky včetně nákladů na bydlení. To bylo údajně důvodem pro plošnou třicetiprocentní slevu nájemného v obecních bytech, ve kterých se nájem dereguloval.
Osobně toto řešení nepovažuji za správné a v tomto duchu jsem také vystoupil na zastupitelstvu s podnětem k Radě města, aby záležitost přehodnotila a nastavila systém individuálních slev pro nájemníky, kteří jsou opravdu v situaci, jež jim nedovoluje nájemné platit. Pro ostatní by mělo zůstat deregulované nájemné v plné výši. Dle mého názoru měla vzít Rada v úvahu i fakt, že stát kvůli deregulaci nájemného počítá s navýšením rozpočtu na podporu bydlení v roce 2010 o 600 milionů korun, aby mohl snižovat dopady zvýšení nájemného na obyvatele. Město tak zbytečně převzalo roli státu.
Pomoc v nouzi, do které se dostane „můj soused“, považuji za základní princip fungování lidské společnosti, do jejíž struktury patří na prvním místě rodina, ale také město, jehož obyvatelé by si měli pomáhat, protože k sobě jako komunita mají blízko a neměli by si být navzájem lhostejní. Osobně se ale domnívám, že pomoc má být vždy adresná a v tomto duchu byl směřován i můj podnět k radním, kteří mají v kompetenci rozhodovat o nájmech. Sleva na nájmu by měla vždy odpovídat potřebám té které domácnosti a může se pohybovat i více než je těch plošně schválených 30%.
Pomoc lidem, v tomto případě jakási sleva na nájemném, kteří ji prokazatelně nepotřebují, je i dle mého názoru její prohospodaření.
Na Vaši poslední otázku musím sám za sebe odpovědět, že jsem nájemníkem v městském bytě. Město Mikulov vlastní přibližně 300 bytů. Michal Solařík
Odpovědět s citací
Starý 11.02.2010, 17:02
Neregistrovaný(á)

A nejen v Mikulově http://zpravy.idnes.cz/topolanek-zpr...326_domaci_kop
Odpovědět s citací
Odpovědět

Nástroje tématu Prohledat toto téma
Prohledat toto téma:

Rozšířené vyhledávání
Možnosti zobrazení

Pravidla pro psaní
nemáte povoleno vkládat nové příspěvky
nemáte povoleno vkládat odpovědi
nemáte povoleno vkládat přílohy
nemáte povoleno editovat Vaše příspěvky

vB kód je Zapnuto
Smajlíky jsou Zapnuto
[IMG] tag je Zapnuto
HTML kód je Vypnuto
Přejít do sekce

Zorbazený čas je GMT +1. Aktuání čas je: 01:48.

Běží na vBulletinu® verze 3.6.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.