Mikulov.cz
Registrovat FAQ Seznam uživatelů Kalendář Vyhledat Dnešní příspěvky Označit témata jako přečtená
Starý 28.12.2011, 22:39
MJirka MJirka je offline
Member

Defaultní Likvidace kuchyňských olejů

Učiním další pokus na oživení mikulovského diskuzního fóra, protože tento povánoční čas a jedna televizní zpráva mě k tomu zase inspirovala.

Asi v každé mikulovské rodině se na vánoce o něco více v kuchyni smažilo. Smaží se zde ve městě ale asi dost i ve všech stravovacích provozovnách po celý rok. Tyto snad ale mají nějakým způsobem ošetřenu likvidaci zbytkových kuchyňských olejů v rámci svého podnikání. Proto mě zaujalo, že v některých městech rozjíždí při separovaném sběru odpadů i sběr těchto olejů. Viděl jsem po takovém městě umístěné označené kontejnery, do nichž mohou občané odnášet tyto použité potravinové oleje v uzavřených PET lahvích. Samozřejmě to narazí na neukázněnost, obdobně jako u bioodpadu, ale vidím v tom nutné řešení, protože zbavování se těchto olejů prostým vylitím do odpadu s sebou nese několikeré nebezpečí. Jednak se zanesou již hned odpadní trubky v domech, jednak na to pak doplácí kolabující koncový odpadový systém na ČOV. Ta je sice v Mikulově nedávno zkapacitněná, ale jistě i zde takový nápor, nebo i průběžné "zásobování" v turistické sezóně, jí musí dávat zabrat.

Tolik tedy o problému a teď se pokusím zde naformulovat jednoznačné dotazy, protože se domnívám, že by toto téma mohlo zajímat i jiné občany.

Na radního Hlavenku (i za STKO):
Uvažuje STKO o separaci takového typu odpadu v Mikulově?

Na vedoucího OŽP MÚ Hluchého:
Máte nějaké informace o dotčení ČOV Mikulov tímto problémem?
Máte nějaké informace o likvidaci tohoto odpadu v provozovnách stravování v Mikulově?
Jak se na tento problém díváte osobně a jak z pohledu možností OŽP MÚ?

Na pana starostu:
Jak na tento problém nahlíží vedení města Mikulov?

Předpokládám, že se k diskuzi přidají čtenáři a nejlépe i mikulovští občané, tak prosím o jejich názory a připadně další dotazy, ale vše prosím v mezích slušnosti!

Mnou dotázané osoby prosím o reakci v přiměřené době, předpokládám, že včetně administrace dotazů i odpovědí by tato doba nemusela překročit 15. leden 2012.

Děkuji předem.
Starý 29.12.2011, 15:07
Tomáš Hlavenka Tomáš Hlavenka je offline
Junior Member

Defaultní Re: Likvidace kuchyňských olejů

Ahoj Jirko!
V naší rodině se o Vánocích víc nesmažilo, dokonce se ani víc nevařilo a ani nepeklo!
Montoval jsem několik měsíců objednanou kuchyňskou linku. Takže se bouralo, tlouklo, sádrovalo, šroubovalo, vrtalo, skládalo, rozkládalo a zase skládalo. Dobré bylo, že se vlivem nevaření, nepečení a nesmažení nepřejídalo. Zato šroubovák jsem si vrazil do ruky častěji, než obvykle, což byl důvod k zamyšlení koupit si lékárničku. Nakonec jsem tak neučinil a vyluxoval jsem obsah lékárničky v autě.
Abych ale jako radní hlavenka a vrchní mikulovský popelář ve vší slušnosti, počestnosti a vážnosti odpověděl:
Ano, uvažoval jsem o separaci upotřebených jedlých olejů a tuků (dále jen UJOT). Je to dokonce tak trochu moje srdcová záležitost, protože jsem se kdysi v mládí zabýval motory na rostlinný olej.
Nevím, jestli způsob sběru UJOT v zašroubovaných PET lahvích je nejšťastnější. Každý druhý den řešíme, že někde nějaký statečný chlapec přepral ozbrojený kontejner na sklo, plast, či papír. Někdy ho dokonce pustí ze stráně z 22. dubna na sídliště atd. atd. Mimo to si dovedu představit, že v těch kontejnerech bude spousta lahví s vyjetým olejem a různými dalšími chemikáliemi, jejichž odstranění pak bude muset někdo zaplatit. Kdybys mi sem napsal které obce tento systém provozují, rád bych je kontaktoval a zeptal se jich na jejich zkušenosti. Pak můžeme přemýšlet co a jak dál.
Určitě jedno z dobrých řešení je vybírat UJOT od občanů na sběrném dvoře (SD). Výhodou je, že obsluha SD zajistí aby byly jako UJOT přebrány opravdu jen UJOT, zatímco chemikálie přebere jako chemikálie, vyjetý olej jako vyjetý olej a jánevímco jako jánevímco. Další výhodou je, že stateční chlapci nebudou mít co převracet a nebudou mít ani příležitost pouštět po ulicích olejové bomby. Nevýhoda je, že uživatelé budou mít na sběrný dvůr delší donáškovou vzdálenost, než kdyby bylo třeba 30 míst po Mikulově. Na druhou stranu, můžou na SD zároveň s UJOT přinést celu řadu dalších odpadů a druhotných surovin.
Moderní sběrný dvůr pro město Mikulov (a také pro Drnholec, Pasohlávky, Ivaň a Pernou) STKO chystá. Postaveno by měly být koncem roku 2012 a UJOT určitě přebírat budeme. Takže s novými SD bude i možnost legálně se zbavit UJOT.
Jinak Ti moc děkuji, že jsi zahájil diskusi o popelnicích v Mikulově. Chystáme separovaný sběr a svoz textilu a zejména způsob sběru, kterému pracovně říkáme Inteligentní systém nakládání s odpady. Vize je, že do rodin, které se do programu dobrovolně přihlásí bezplatně přistavíme 240 litrovou popelnici na plast a papír. Kde to nebude kvůli dispozici zástavby vhodné, bude možnost využívat nadále žluté a modré pytle. Všechny nádoby budou označeny čipem s unikátním identifikátorem (pytle čárovým kódem), takže půjde monitorovat, kolik která rodina vyprodukovala směsného odpadu, kolik bioodpadu, kolik plastů a kolik papíru. Za zvýšené množství plastu by bylo poté možno získat až 25 % bonusu, za papír dalších 25 %, za bioodpad 15 % a za snížené množství směsného odpadu až 35 % bonusu. Základ pro výpočet bonusu by tvořil v rozpočtu města speciálně vytvořený fond z prostředků, které získává město od EKO-KOMu za zajištění využití druhotných surovin. Vyplácel by se vždy při platbě poplatku za odpady. V případě rozjetí systému očekáváme razantní zvýšení odměny od EKO-KOMu díky zvýšení podílu využitelných odpadů. V současné době dostává město od EKO-KOMu přibližně milion korun ročně.
Základ tohoto "čtyřpopelnicového" systému nám již běží v Březí a v Drnholci třetí měsíc. První data ukazují, že se sesbírá dvakrát až třikrát víc plastů a papíru, než v předchozích obdobích.
Celý systém chci diskutovat s uživateli, takže na středu 8. února od 18 hodin připravujeme s OŽP v kinoklubu povídání o všech popsaných změnách. Termín to ještě není definitivní, ale jakmile bude potvrzen, bude i ve zpravodaji zveřejněn.

PS: Když už jsi nakousl ukázněnost při třídění bioodpalu: Sem tam se opravdu vyskytují špatně vytříděné popelnice. Ty postupně přemísťujeme na jiná stanoviště. Nicméně naprosto dominantní většina nádob je perfektně vytříděná a v Mikulově bylo v prvním kvartálu 2011 85 % nevyužitelného směsného odpadu a 15 % využitelných surovin. Ve třetím, po zavedení separace bio, 52 % směsného odpadu a 48 % využitelných surovin, z toho 28 % bio. To vedlo k tomu, že město ušetřilo (navzdory růstu cen takřka všeho) na vývozu popelnic jen za 3Q 2011 bezmála 100 tis. Kč.
Proto děkuji všem za třídění všech odpadů a přeji hezkého silvestra bez zranění! Lékárničku v autě mám prázdnou a jinou nemám.
Odpovědět s citací
Starý 30.12.2011, 15:52
MJirka MJirka je offline
Member

Tomáši, děkuji Ti za faktickou odpověď, nějak tak jsem si myslel, že to s tím bude a naprosto beru Tvoje argumenty. Je mě taky jasné, že te´d je asi velmi blbá doba na hledání nějakých řešení a navíc chtít po veřejnosti aby spolupracovala, ale jednou se s tím začít bude muset.
Počkám ještě na ostatní vyžádané reakce.

P.S. Díky že sis našel teď na konci roku čas na napsání pár vět. je vidět, že když se chce, jde to.
Starý 31.12.2011, 16:50
Vojtěch Jedlička Vojtěch Jedlička je offline
Junior Member

Dobrý večer,

UJOTy jsou určitě cennou druhotnou surovinou a naopak zbytečným odpadem, proto bych byl rád, kdyby byly dále využívány.

Sběrné kontejnery by mohly být velkým lákadlem pro některé podnikavé chytráky. Více zde:
http://www.esstech.cz/esstech/eshop/...tlinnych-oleju
http://www.ekoporadna.cz/wiki/doku.p...rostlinny_olej

Vedle sběrných dvorů by bylo určitě možné i hledání jiných vhodných forem odběru a nebo zapojení v rámci ekologické výchovy. Pro inspiraci:
http://www.sberoleje.cz/

Jsem sám zvědav, zda budou schopny domácnosti vytřídit nějaké rozumné množství této suroviny. Zdá se mi, že klasické fritování již není tolik v kursu jako tomu bývalo dříve a provozovny veřejného stravování mají již dnes zajištěný odběr v rámci svého odpadového hospodářství a vzhledem k tomu, že za to mnohdy dostávají další benefity, tak skutečně i s UJOTy legálně nakládají.

V. Jedlička
Odpovědět s citací
Odpovědět

Nástroje tématu Prohledat toto téma
Prohledat toto téma:

Rozšířené vyhledávání
Možnosti zobrazení

Pravidla pro psaní
nemáte povoleno vkládat nové příspěvky
nemáte povoleno vkládat odpovědi
nemáte povoleno vkládat přílohy
nemáte povoleno editovat Vaše příspěvky

vB kód je Zapnuto
Smajlíky jsou Zapnuto
[IMG] tag je Zapnuto
HTML kód je Vypnuto
Přejít do sekce

Zorbazený čas je GMT +1. Aktuání čas je: 02:27.

Běží na vBulletinu® verze 3.6.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.